V marci a apríli 2025 sa uskutočnila séria vzdelávacích podujatí pre deti ZŠ A. Dubčeka a Spojenej Školy Sv. Františka v Komunitnom vzdelávacom centre pre Klímu a biodiverzitu (KVC) na tému: včela medonosná a ako vzniká med.
Včelár Juraj Sestrienka, predseda OZ CESTA MEDU, vysvetlil deťom ako žijú včely vo včelích úľoch. Ukázal im rôzne nástroje a pomôcky, ktoré musí včelár mať, aby mohol pracovať so včelami, napr. odev chrániaci pred nahnevanými včelami, včelársky klobúk, rukavice, dymák, rozperák, a pod. Deti si mohli vyskúšať včelársky klobúk a rukavice, ovoňať včelí vosk a ochutnať pravý včelí med.
Mohli si ohmatať úľ, aj rámik do úľa, do ktorého včely vytvoria včelí plást. Pán včelár povedal aj starodávny názov včelárov z minulosti – brtníci. Volali sa tak preto, lebo voľakedy keď ľudia ešte neprišli na to, že môžu včelám postaviť úle, sa včely zdržiavali v dutinách stromov alebo kmeňoch mŕtvych stromov – brtoch a odtiaľ im včelári brali med.
Deti sa dozvedeli, že v jednom úli žije s kráľovnou až 50 – 80 tisíc včiel. Dozvedeli sa aj to, že včela robotnica má veľmi intenzívny život, pretože za svoj krátky život (30 – 45 dní), vystrieda aj 10 – 12 rôznych zamestnaní – kŕmenie lariev v úli, vytváranie nových komôrok z vosku, čistenie, stráženie úľa, a mnoho iných činností až po zber nektáru do komôrok na med. Budeme sa tešiť na návštevu pána včelára zase možno na jeseň, keď sa včely zazimujú v úľoch, aby prežili do jari. Dovtedy majú včely aj pán včelár mnoho práce.


