Klimaticky odolné verejné priestranstvá očami obyvateľov Karlovej Vsi

Mestská časť Bratislava-Karlova Ves sa úspešne uchádzala o dotáciu v grantovom programe Pre budúcnosť (Nadácia SLSP). Zámerom projektu Klimaticky odolná pešia zóna: nebúrame, hľadáme riešenia je citlivá obnova verejného priestoru na panelovom sídlisku výsadbou zelene, ktorá pomáha sídlisku adaptovať sa na zmenu klímy. Jednou z aktivít projektu sú aj participatívne stretnutia s verejnosťou za účelom prezentácie projektu a zlepšenia environmentálneho povedomia obyvateľstva dotknutej lokality. Ďalšou aktivitou bolo zrealizovať anketu o stave zelene na sídlisku Dlhé Diely. Od konca júna 2024 prebiehala anonymná anketa pre obyvateľov Karlovej Vsi, v ktorej sme sa pýtali na ich názor na stav zelene v Karlovej Vsi a možnosti jej zlepšenia. Do ankety sa ku dňu 31.08.2024 zapojilo celkovo 187 jednotlivcov (183 vyplnením online ankety, štyria anketu vyplnili fyzicky).

Na otázku: „Páči sa Vám stav zelene na pešej zóne Pribišova/Ľ.Fullu na Dlhých dieloch?“ odpovedalo negatívne 137 respondentov, pozitívne 32 respondentov a 18 občanov sa nevedelo vyjadriť. Takmer 74% respondentov teda deklaruje, že stav zelene v dotknutej lokalite nie je vyhovujúci.

Na otázku: „Chceli by ste vylepšiť stav zelene na pešej zóne Pribišova/Ľ.Fullu na Dlhých dieloch?“ odpovedalo pozitívne 180 respondentov, negatívne 5 repondentov a dvaja sa nevedeli vyjadriť. To znamená, že vyše 96% respondentov deklaruje, že by sa stav zelene mal zlepšiť.

Na otázku: „Ako by ste chceli vylepšiť verejné priestranstvo na pešej zóne Pribišova/Ľ.Fullu zeleňou? Čo by ste chceli, aby pribudlo v zeleni na pešej zóne Pribišova/Ľ.Fullu?“  by 61 respondentov privítalo, keby v anketovanom priestore pribudli kvetináče s letničkami, 101 ľudí by prijalo viac trvalkových záhonov, 135 ľuďom by sa páčilo, keby betónové a kovové konštrukcie na pešej zóne obrástli popínavé rastliny a 93 respondentov by privítalo, keby na pešej zóne pribudli ozdobné kríky. Respondenti mali možnosť zvoliť aj odpoveď „INÉ“. V tomto prípade dominovali v odpovediach požiadavky na viac stromov, keďže tieto robia tieň, ktorý im na pešej zóne chýba. Za všetky spomeniem odpoveď jedného z respondentov: „Popínavé rastliny na betónové a kovové konštrukcie, kľudne aj nejaké decentne vzrastlé ozdobné stromy. Niečo exotické hodnotné čo dá aj tieň, napr. Albiza Ombrella. Kvitnúce popínavé na betónové konštrukcie si neviem predstaviť. Efektívnejšie, vzdušnejšie a estetickejšie aj lacnejšie by boli kovové konštrukcie s napnutými lanami podobne ako pri chmeli.“ Veľa ľudí sa v odpovediach sťažovalo aj na neustálu prítomnosť ľudí bez domova, ktorí sa zdržujú najmä na lavičkách pri Bille.

Na otázku: „Mali by ste záujem o zapojenie sa do starostlivosti o existujúcu zeleň v  pešej zóne Pribišova/Ľ.Fullu?“ odpovedalo kladne 115 respondentov a odpoveď „NIE“ zvolilo 69 respondentov. Na nadväzujúcu otázku: „Ak áno, akým spôsobom by ste sa chceli zapojiť?“. Odpoveď „adoptujem si kvetináč a budem ho plieť a polievať“ zvolilo 25 respondentov, odpoveď „adoptujem si predzáhradku a budem ju plieť, polievať  a celkovo sa starať o jej údržbu“ si zvolilo 8 respondentov, odpoveď „darujem financie MČ KV na obnovu výsadby v pešej zóne Pribišova/Ľ.Fullu“ si zvolilo 24 respondentov a odpoveď „budem dávať pozor, aby ľudia zeleň nepoškodzovali a budem ich upozorňovať, ak to budú robiť“ si zvolilo najviac zo všetkých, ktorí sa vyjadrili, presne 70 respondentov. Pri možnosti „INÉ“  spomenieme niekoľko odpovedí: „Rád by som sa venoval resp. mal možnosť vysadiť aj vlastné kvety. / V budúcnosti, na dôchodku zvážim adoptovanie predzáhradky. /V prípade potreby pomôžem s orezom, polievaním.“

Na otázku: „Aký typ vzdelávacích aktivít by ste uvítali v Komunitnom vzdelávacom centre pre klímu a biodiverzitu (KVC – v budove ZŠ A.Dubčeka)?“ si možnosť „Workshop / prezentácia o Zmene klímy a možných adaptačných opatreniach na sídliskách –  vedený odborným lektorom/lektorkou v prednáškovej miestnosti KVC“ zvolilo 39 respondentov, možnosť „Sprevádzanie s výkladom po uskutočnených adaptačných aktivitách na Dlhých dieloch“ 48 respondentov, možnosť „Prehliadka s výkladom o prvkoch  rekonštrukcie ZŠ A. Dubčeka  (zelené steny, strechy, zachytávanie dažďovej vody a polievanie zelene z nej, rekonštrukcia vnútorných átrií, riadené vetranie vzduchu v triedach, tieniace prvky na fasáde, fotovoltaické a solárne panely, demonštračné modely technických zrealizovaných opatrení – fotovoltaika, zateplenie fasády, zelená strecha, zachytávanie dažďovej vody)“ si zvolilo 63 respondentov, možnosť „Prehliadka s výkladom v parku Kaskády kde sa uskutočnili opatrenia na zachytávanie dažďovej vody a ochladzovanie miestnej klímy (vodné prvky, výsadba, kaskáda klimatických jazierok a dažďových záhrad, ochladzovacia fontána) 60 respondentov, možnosť „Prehliadka s výkladom v športovo-rekreačnom  areáli Majerníkova 60-62 so realizovanými opatreniami za účelom zlepšenia miestnej klímy a zlepšenia podmienok pre zachovanie biodiverzity na sídlisku (výsadba stromov, krov, kvitnúcich trvaliek, zelené strechy, hmyzie hotely, úkryty pre ježkov a jašterice, vtáčie búdky)“ 33 respondentov, možnosť „Prehliadka s výkladom v zrekonštruovanej budove MŠ Kolískova, ktorá bola zrekonštruovaná na budovu odolnú zmene klímy – zateplenie, tieniace prvky, zelené steny, átriá so zeleňou a klimatickými jazierkami na čistenie a ochladzovanie vzduchu“ 34 respondentov a možnosť „Sprevádzanie s výkladom v lese nad Dlhými dielmi za účelom demonštrácie klimatických funkcií lesa priamo v teréne (zachytávanie vlahy, ochladzovanie, prevencia pred povodňami, pred suchom, eróziou svahu)“ si zvolilo 59 respondentov.

Posledná otázka sa týkala konkrétnych miest, kde by podľa obyvateľov mala pribudnúť zeleň. Na otázku: „Na ktorom konkrétnom mieste v Karlovej Vsi je podľa vášho názoru potrebné vylepšiť stav zelene výsadbou? Uveďte názov ulice alebo zóny….“ odpovedali respondenti rôzne, nevyhovujúci stav zelene je podľa našich obyvateľov takmer v celej Karlovej Vsi, avšak najčastejšie spomínanou lokalitou bola práve pešia zóna Pribišova/Ľ. Fullu. Ďalšie často spomínané lokality bol priestor pred ZŠ A. Dubčeka, Hany Meličkovej a Riviéra (okolie LIDLu a nového oddychovo – športového parku). Viacero ľudí poukazuje aj na zanedbanú starostlivosť o kríky, ktoré sú často prerastené, neošetrené a hromadia sa v nich odpadky. Rovnako vnímajú aj veľa mŕtvych konárov na stromoch.

Mestská časť vníma problémy zelene na verejných priestranstvách a robí všetko čo je v jej ľudských a finančných kapacitách, aby stav zlepšila.  Práve preto sa aj uchádza o granty a hľadá možnosti, ako tento negatívny stav čo i len trocha zlepšiť za pomoci externých finančných zdrojov. Potešili sme sa záujmu obyvateľov o adopciu kvetináča alebo predzáhradky. Na organizovaných participatívnych stretnutiach cyklu podujatí „Náš verejný priestor“ v rámci projektu: „Klimaticky odolná pešia zóna: nebúrame, hľadáme riešenia“ sa nám však osobne prihlásili len dvaja ochotní Karlovešťania a adoptovali si kvetináč. Ďakujeme! V prípade, že bude záujem o ďalších dobrovoľníkov, napíšte prosím na adresu spravca-KVC@karlovaves.sk. Na túto adresu môžu tiež písať záujemcovia o organizovanie či účasť na podujatí v Komunitnom centre pre klímu a biodiverzitu.

Veľmi nás potešil záujem o akcie na pešej zóne Pribišova, ktoré sme organizovali v rámci Kultúrneho leta 22.júla a 19.augusta, o informácie o prebiehajúcom projekte, ktoré sme poskytovali na mieste, o spätnú väzbu ako aj záujem o vyplnenie dotazníka. Veríme, že šikovným deťom sa zasadené skalničky ujali a robia im radosť. Budeme sa snažiť vychádzať v ústrety požiadavkám našich obyvateľov vtedy a tam, kde to bude možné.