Leto bez klimatizácie?

Projekt DELIVER sa venuje celému spektru opatrení, ktoré by mali pomôcť mestskému prostrediu zmierniť alebo prispôsobiť sa klimatickej zmene. Hĺbkové rekonštrukcie budov v správe mestskej časti a opatrenia na podporu udržania zrážkovej vody v krajine, či výsadba stromov pomohli zmierniť otepľujúci vplyv klimatickej zmeny na dotknuté budovy a areály Mestskej časti Karlova Ves. Obyvatelia mesta a sídliska však chcú mať teplotný komfort aj vo svojich príbytkoch a tento dôležitý aspekt života vie náš projekt ovplyvniť len v minimálnej miere.

Aké teda máme možnosti chrániť sa pred letnými horúčavami v našich bytoch a domoch?

Prostredie, v ktorom trávime väčšinu času, má poskytovať optimálny tepelný komfort, čo sa v letnom období pri budovách bez dostatočnej tepelnej ochrany nie vždy dá dosiahnuť. Príčinou zvyčajne býva nedostatočné alebo žiadne tienenie okien, nevhodný spôsob vetrania, pri existujúcich budovách nesprávne zastaralé technické riešenie chladenia, a v neposlednom rade nesprávny projektový návrh, pričom väčšina budov v našej mestskej časti bola vybudovaná v období, kedy sme o príchode týchto rapídnych zmien ešte ani netušili.

Inštitút pre pasívne domy organizuje seminár „Leto bez klimatizácie? Vplyv architektonického návrhu na zníženie potreby chladenia budov“, ktorý sa uskutoční online v utorok 18. júla 2023 o 14:00-16:00 na zoom platforme. Účasť je bezplatná.

Seminár je určený pre širšiu odbornú verejnosť, predovšetkým architektov, developerov a projektantov, ako aj všetkých záujemcov o udržateľné riešenia v sektore budov. Skúsení odborníci vám prezradia tipy, princípy, a konkrétne riešenia, ktoré sa využívajú pri návrhu pasívnych domov, ktoré vytvárajú príjemné a zdravé vnútorné prostredie, aj bez použitia klimatizačných zariadení.

Viac k téme sa dozviete na stránke www.iepd.sk, prihlásiť na online seminár sa môžete tu.