V týždni od 8. do 12. júla 2024, od 8:00 do 17:00 sa v priestoroch Komunitného vzdelávacieho centra pre klímu a biodiverzitu, ale hlavne v lese, na lúke a v prírode okolo Dlhých dielov v Karlovej Vsi konal denný prírodný tábor. Každý deň bola zvolená iná téma skúmania prírody a ponuka hier v prírode, aby sa v deťoch podporilo citlivejšie vnímanie a spoznávanie prírody ako prirodzenej súčasti nášho každodenného života.
Témy sa týkali napríklad rozprávania o tom čo je les, aké sú jeho funkcie, čo v ňom rastie a žije, deti sa učili spoznávať stromy a ich funkcie v ekosystéme Zeme. Deti sa dozvedeli aké živočíchy žijú v lesnej hrabanke – hmyz a bezstavovce, čo žije v mŕtvom dreve. Preskúmali spolu kroviny – tam kde končí les a začína lúka – aké vtáky tam bývajú, hľadali hniezda, učili sa spoznávať rôzne druhy vtákov, pozorovali jašterice a iné drobné živočíchy. Ďalšia téma sa týkala lúky – čo sa skrýva v tráve na lúke, učili sa poznávať rôzne druhy hmyzu (motýle, chrobáky, včely, lúčne koníky, kobylky, atď.), hľadali stopy zvierat. Pre deti boli pripravené tematické hry na lúke a v lese za účelom rozvinutia vnímania prírody a využívania darov prírody ku kreatívnej hre a ako napríklad stavanie „bunkrov“ z vetiev, tvorenie obrázkov z prírodných materiálov, lapanie a po preštudovaní púšťanie hmyzu a drobných živočíchov na slobodu. Keďže sa tábor konal v týždni, keď Bratislava zažívala extrémne horúčavy, jeden deň sa deti vybrali aj na výlet do blízkeho Pečnianskeho lesa a využili ho na preskúmanie krásnej prírody lužného lesa a ochladenie sa na štrkovej pláži pri Dunaji. Posledný deň táboru sa pridal na vychádzku na Kráľovu horu aj známy entomológ RNDr. Marek Semelbauer zo SAV. S pomocou špeciálnych entomologických sieťok deti mohli nachytať a preskúmať aj vzácnejšie druhy hmyzu ako napríklad letnú májku, mäsožravú muchárku, pestrice či hnedáčiky.
Tábor organizovala mestská časť Bratislava-Karlova Ves, s cieľom vzdelávania a kultivovania vzťahu detí s prírodou aj v mestskom prostredí. Tábor mal výbornú odozvu ako u detí aj u rodičov. Zvýšenie povedomia o dôležitosti zelene v mestskom prostredí a jeho okolí zvyšuje environmentálne povedomie obyvateľov Karlovej Vsi. Je dôležité, aby deti a ich rodičia rozumeli významu zelene a udržiavaniu biodiverzity v živočíšnej i rastlinnej ríši, ako aj snahám na zvyšovanie odolnosti sídlisk na negatívne dôsledky zmeny klímy.