Na Dlhých dieloch vysadili ďalšie okrasné a úžitkové kríky

Nezvyčajne teplé a krásne novembrové počasie využilo občianske združenie BROZ na sadenie okrasných aj jedlých kríkov na sídlisku Dlhé diely.
Na svahu pri Hlaváčikovej ulici vysadili spolu s 13 dobrovoľníkmi a dobrovoľníčkami zo spoločnosti IBM 54 kríkov. Okrasným magnóliám, ibištekom, bršlenu európskemu a kaline siripútkovej tu robia spoločnosť kríky, sladké plody ktorých potešia maškrtné jazýčky detí i tých skôr narodených – ríbezle, egreše, josty, drienka obyčajná. Divo žijúce zvieratá sa potešia vtáčiemu zobu, či šípovým ružiam, neďaleké stojisko kontajnerov na odpad skrášlili plamienky. Miestni obyvatelia a obyvateľky sa o túto časť svahu vzorne starajú. Vďaka nim tu prežili aj v minulosti vysadené stromy, predovšetkým staré odrody ovocných stromov.

Foto: Alenka Pavlíková, BROZ, november 2022

Pomocnú ruku pri sadení 99 kríkov v športovo-rekreačnom areáli na Majerníkovej 60-62 pridalo 15 žien a mužov zo Slovenskej národnej akreditačnej služby. V ovocno-bylinkovej záhradke pribudli ďalšie ríbezle a egreše a svoje miesto si tu našli aj josty, arónie, drienky obyčajné a bršleny. Pri novovybudovanom detskom ihrisku si budú môcť deti už čoskoro pochutnať na jostách, ríbezliach a egrešiach. Miestnu faunu obohatí množstvo druhov motýľov. Nový živý plot netvorí len vtáčí zob, ale aj hlohy jednosemenné, ktoré sú veľmi atraktívne pre ich húsenice. Pod rodinkou topoľa bieleho vysadili kaliny ako náhradu za tie, ktoré boli zničené, a doplnili ich o drienky obyčajné a jostu.