Monitorovanie
Hodnotenie klimatickej odolnosti, znižovania emisií CO2 a účinnosti jednotlivých opatrení
Akčný plán
Vypracovanie strategického dokumentu na zmierňovanie a prispôsobovanie sa zmene klímy
Obnova
Hĺbková obnova budov a verejných priestranstiev vrátane prírode blízkych riešení a podpory biodiverzity
Informovanosť
Zvyšovanie informovanosti a zapojenie miestnych komunít
Legislatíva
Stratégie, normy, metodiky a podporné dokumenty
Vypracovanie strategického dokumentu na zmierňovanie a prispôsobovanie sa zmene klímy
Bez vhodného strategického dokumentu na zmierňovanie a prispôsobovanie sa zmene klímy, ktorý by obsahoval konkrétne adaptačné a mitigačné opatrenia, budeme len veľmi ťažko zvládať negatívne dopady zmeny klímy. Zároveň, ak nepristúpime k radikálnemu obmedzeniu emisií skleníkových plynov, zanecháme ďalším generáciám o to väčšiu výzvu na riešenie. Na základe posledných správ o stave vývoja emisií skleníkových plynov (správa IPPC, 2018) je potrebné do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov o 45 % a do roku 2050 ísť takmer na nulu, aby sme sa vyhli závažným nevratným zmenám, ktoré by oteplenie o 2 stupne Celzia so sebou prinieslo.
Čo sme naplánovali
V rámci projektu DELIVER pripravíme a odskúšame metodiku tvorby strategického dokumentu na zmierňovanie a prispôsobovanie sa zmene klímy. Zároveň bude zdôraznený integrovaný prístup k použitiu jednotlivých adaptačných a motivačných opatrení (zvýrazňujúci synergie a redukujúci antagonizmy) s dôrazom na podporu ekologických riešení a biodiverzity.
Strategický dokument stanoví dlhodobú víziu budovania klimatickej odolnosti, udržateľnej energie a zníženia emisií CO2 v mestskej časti Bratislava-Karlova Ves. Bude zahŕňať konkrétne adaptačné a mitigačné opatrenia v kľúčových oblastiach, informácie týkajúce sa potenciálnych benefitov a možností, stanovenie zodpovedností, kľúčové míľniky a prioritné oblasti.
Postup riešenia:
Tvorba strategického dokumentu bude pozostávať z nasledovných krokov:
- Zriadenie pracovnej skupiny, ktorá bude zložená z interných a externých odborníkov na problematiku zmeny klímy (adaptácie a mitigácie). Táto pracovná skupina bude slúžiť ako poradný orgán aj v rámci ďalších projektových aktivít.
- Vyhodnotenie zraniteľnosti kľúčových oblastí voči negatívnym dopadom zmeny klímy sa bude realizovať štandardnými postupmi (IPCC). Výstupom z vyhodnotenia zraniteľnosti bude vytypovanie lokalít , ktoré sú najviac ohrozené dopadmi zmeny klímy. Tieto budú následne zaznačené aj do mapového podkladu s tým, že ide o lokality vyžadujúce si prioritné riešenie.
- Definovanie optimálnych adaptačných a mitigačných opatrení; do úvahy sa vezmú rôzne multi-sektorové aspekty, technické podmienky, úspora zdrojov, efektívnosť, ekonomické a sociálne bariéry/benefity.
- Vypracovanie katalógu možných adaptačných a mitigačných opatrení pre rezidenčné štvrte v jednotlivých sektoroch.
- Analýza najväčších zdrojov emisií skleníkových plynov v mestskej časti Bratislava-Karlova Ves a stanovenie cieľa zníženia emisií na hodnotu v roku 2030.
- Implementácia, monitoring a vyhodnotenie strategického dokumentu na zníženie uhlíkovej stopy a zvýšenie odolnosti voči zmene klímy.
Čo sme doteraz urobili
Vytvorili sme portál Zelená, klimaticky odolná a prírode priateľská Karlova Ves, ktorý pozostáva z máp:
a) pocitová mapa (zobrazuje výsledok zberu názorov a pocitov obyvateľov Karlovej Vsi na zmenu klímy a jej dopadov na mestskú časť v roku 2019)
b) odtokový model (zobrazuje odtok vody v Karlovej Vsi pri daždi s úhrnom 31 mm, trvaním 30 min a konštantnou intenzitou počas trvania dažďa)
c) mapa lokalizácie solárnych panelov v Karlovej Vsi v roku 2020
d) mapa kvantifikácie potenciálu energetických úspor bytového fondu v Karlovej Vsi podľa dát zozbieraných v roku 2018
e) mapa simulujúca teplotné pomery územia Karlovej Vsi (rok 2019)
f) mapa zobrazujúcu riziko letných horúčav v Karlovej Vsi odvodená na základe povrchov sídelnej štruktúry v Karlovej Vsi (rok 2019)
g) mapa zobrazujúca celkovú/sumárna expozíciu územia Karlovej Vsi vzhľadom k riziku letných horúčav (rok 2019).
h) mapa vytipovaných lokalít (trávnatých plôch) s obmedzeným režimom kosenia, respektíve mozaikovým kosením (zber dát v roku 2020)
ch) mapa výskytu živočíchov na sídliskách (zber dát v roku 2020)
i) mapa úkrytov pre živočíchy na sídliskách (zber dát v roku 2020)Zostavili sme Katalóg vybraných adaptačno-mitigačných opatrení pre urbanizované územie.
- Vypracovali sme Klimatický akčný plán Mestská časť Bratislava-Karlova Ves 2020-2030. 16.06.2020 ho schválila Miestna rada BA-KV a 30.06.2020 Miestne zastupiteľstvo BA-KV.
- Vyhodnotili sme zraniteľnosť časti územia Bratislava – Karlova Ves na dopady zmeny klímy
- Zorganizovali sme prieskum o mobilite a miestnej preprave v mestskej časti Bratislava – Karlova Ves.
- Vypočítali sme uhlíkovú stopu mestskej časti Bratislava – Karlova Ves: Miestny príspevok mestskej časti ku globálnej zmene klímy.
- Vypracovali sme štúdia modelovania teplôt so zameraním na teplotné ostrovy v mestskej časti Bratislava-Karlova Ves.
- Vypracovali sme súčasná klimatická charakteristika MČ Bratislava-Karlova Ves a popis scenárov dopadov zmeny klímy na riešené územie.
- Pripravili sme návrh zásad pri budovaní a obnove spevnených povrchov v Mestskej časti Bratislava-Karlova Ves.
- Pripravili sme podkladový materiál – technická správa: Modelovanie a mapovanie povodňového ohrozenia riešeného územia sídliska Dlhé diely v MČ Karlova Ves.
- Vznikla pracovná skupina odborníkov z oblastí energetické poradenstvo, zrážková voda, udržateľná architektúra a zelené riešenia (MUWOG).
- Navrhli sme detailnú metodiku a postup pri tvorbe Stratégie a akčného plánu.